Zakaz handlu w niedzielę: omijanie przepisów i możliwe rozwiązania

Zakaz handlu w niedzielę jest do obejścia. Wszelkie inne rozwiązania będą prowadziły do omijania przepisów.

Rozmyślałem o klauzuli sumienia i trwałej deklaracji zatrudnionych z takim samym wynagrodzeniem, jak u pracowników niedzielnych, ale to też dałoby się kreatywnie rozwiązać.

W celu zwiększenia skuteczności zakazu należałoby wprowadzić kolejne obostrzenia, chociażby wyłączyć wyjątki pocztowe, zabronić łączenia usług i tak dalej, lecz i na to znalazłby się sposób nie jeden, ni dwa.

Co więc robić?

Należałoby przeprowadzać kampanię uczące ludzi, że mają prawo do stawiania warunków. Ponadto emocjonalne spoty informujące o bezdusznych firmach wyzyskujących pracowników i rozbijających rodziny.

Jeśli można promować handel w niedzielę, to można także działać w drugą stronę.

Klauzula sumienia

To mógłby być dobry pomysł, atoli prowadziłoby to do komplikacyj i sporów. W tym przypadku warto byłoby stworzyć organizację zrzeszającą pracowników i reprezentującą ich przed korporacjami, dla których pracują. Jedno pstryknięcie i wiele zagranicznych koncernów zostaje bez pracowników.

Czy to prowadziłoby do nadużyć? Oczywiście! Nie ma rozwiązania idealnego, ale zdecydowanie lepiej jest działać oddolnie.

Dlaczego?

Kiedy Polacy nauczą się jednoczyć i dbać o swoją godność, to wówczas żadnemu pracodawcy nie przyjdzie do głowy omijanie prawa.

Będą istniały – rzecz jasna – koncerny działające w niedziele i święta, lecz ich jakość usług z czasem będzie się pogarszać, ponieważ ludzie będą dostrzegać, iż nie muszą pracować w niedzielę, a za to mogą miło spędzić czas jak ich koledzy po fachu.

Problemem nie są pasterze, ale bezmyślne owce.

Miałoby to także inne pozytywne efekty. Polski naród znający swą wartość zaprzestanie zginania karku, kiedy rząd będzie sięgał po wolność tegoż polskiego ludu.

Zapraszam do wspierania mojej pracy publicystycznej i dziennikarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


zamknij

WYKRYTO AD BLOCKA

Wszystkie treści na stronie masz za darmo. Proszę, wyłącz ad klocka.

Odśwież