Typ osobowości: ENTP

Nieustraszoność. Jednym z największych atutów ENTP i kluczem do sukcesu jest jego śmiałość w obliczu wyzwania.

Są to ludzie, którzy nie boją się bez końca próbować, być może tysiące razy; nie uważają tego za porażkę, tylko kolejny krok na drodze do sukcesu. Gdy wymyślają i wprowadzają innowacje, te nie budzą ich wątpliwości, są ledwo wzburzeni, gdy wyniki nie idą zgodnie z planem i widzą wszystkie „problemy” jako szanse.

Innowacja. We wszystkich rzeczach – produktach, procedurach i systemach – ENTP wiedzą, że zawsze istnieje lepszy sposób i przy odpowiednim sposobie myślenia dotrą tam. W rezultacie mogą ponieść wiele pozornych porażek w swoim życiu, ale także odniosą wiele sukcesów. Mogą być cudownie bogaci i stracić całe swoje oszczędności życiowe – może kilka razy w ciągu życia. Żyją na głos i podejmują ryzyko.

Zdolność adaptacji. ENTP są na ogół ludźmi płynącymi z prądem. Nie oznacza to, że są to osoby szczególnie przyjazne, ale potrafią dostosować się do okoliczności i problemów pojawiających się w życiu i pracy. ENTP mogą improwizować w locie i szybko wymyślać kreatywne rozwiązania. Dobrze sobie radzą z szybkimi i częstymi zmianami i cieszą się odpowiednimi wyzwaniami.

Pewność siebie. Ogólnie rzecz biorąc, krytyka i ostracyzm mają bardzo niewielki wpływ na ENTP. Są pewni swoich umiejętności i talentów i wierzą w siłę swoich pomysłów. Należy się spodziewać sprzeciwu na drodze do sukcesu i nie biorą go osobiście; wolą raczej udowodnić, że ich przeciwnicy się mylą.

Trzpiotowatość. To, co jest mocną stroną, może łatwo stać się słabością, co widać w przypadku ENTP i ich charakteru generującego pomysły. Chociaż może to być największa siła ENTP, może to również oznaczać, że ENTP może być niestabilna i łuszcząca się, przeskakując od jednego pomysłu do drugiego i próbując go zrealizować. Ich obawa przed utratą może utrudnić zaangażowanie się w jedną ideę lub ścieżkę; chcą dalej badać i oceniać.

Niepraktyczność. ENTP mają wokół siebie chaotyczny nastrój, od zabawnych po irytujące, zwłaszcza współpracowników i małżonków. W swojej skłonności do wpadania w ich pomysły często tracą z oczu bezpośrednie zadania wokół nich, takie jak prace domowe, prace w ogrodzie i inne obowiązki codziennego życia, takie jak płacenie rachunków. ENTP może być oszałamiająco genialny, ale także biedny, zdezorganizowany i pozornie nieskrępowany.

Łamanie norm. Niezgodność, choć może być cechą pozytywną, często wpędza ENTP w kłopoty. Całe ich podejście do życia opiera się na wytyczaniu własnego kursu, przekraczaniu granic i robieniu rzeczy po swojemu. Chociaż prowadzi to do dużej kreatywności i postępów w swoich dziedzinach, może również kłócić się z autorytetami i przełożonymi, co z kolei może utrudniać ich postęp i utrudniać ich sukces. „Niepoprawny” i „uparty” to dwa słowa, które nie byłyby nie na miejscu w opisie typowego ENTP.

Kunktatorstwo. ENTP są również znane ze swoich tendencji do zwlekania i złego zarządzania czasem. W pewnym stopniu jest to produkt ich komponentu Postrzeganie, w którym wolą nadal zbierać informacje, niż podejmować decyzje i zabierać się do pracy. Problemem niekoniecznie jest lenistwo, ale niechęć do zaprzestania przyjmowania pomysłów i informacji w celu realizacji jednego pomysłu lub jednej decyzji. Mają trudności z ustaleniem priorytetów zadań i będą mieli trudności z powstrzymaniem nowych informacji i pomysłów przed przeszkadzaniem w wykonywanej pracy.