
W naszej cywilizacji taka walka o wdrapanie się jak najwyżej wbrew realnym osiągnięciom odbywa się cały czas. Spryciarze, cwaniacy i karierowicze, często o osobowościach narcystycznych czy psychopatycznych, wspinają się do góry, jak to mówimy u nas, „po trupach”. I nie ma u nas dobrego narzędzia, żeby ten proces jakoś powstrzymać. Dodajmy koniecznie, że po trupach ludzi często moralnych i kompetentnych, bo tacy poddają się częściej niż pozbawione empatii i pewne własnej wartości osoby z zaburzeniami osobowości. I mamy gotowy przepis na psychopatyczne elity pozbawione empatii, dla których ważny jest wyłącznie ich własny interes.
Źródło: Najwyższy Czas, 51-52, 2025
